Home Archiwum aktualności Archiwum 2016_2017_II_semestr
 
22.06.2017

Czas podsumowań...

Dzień przed uroczystym zakończeniem roku szkolnego koordynatorzy Ligi Klas zorganizowali apel, na którym podsumowali całą działalność i ogłosili oficjalne wyniki owocnych zmagań. Oto one:
 
W kategorii KLASOWEJ:
I MIEJSCE - klasa 3B
 II MIEJSCE - klasa 2B
III MIEJSCE - klasa 2A
IV MIEJSCE - klasa 1B
V MIEJSCE - klasa 1A i 3A
VI MIEJSCE - klasa 1C
VII MIEJSCE - klasa 2C
 
W kategorii INDYWIDUALNEJ:
I MIEJSCE - Sebastian z klasy 2A
 II MIEJSCE - Jola z klasy 3B
III MIEJSCE - Marlena z klasy 2B
 
Podczas apelu pani Katarzyna Tołłoczko ogłosiła również wyniki konkursu na najlepszego czytelnika. Z przyjemnością informujemy, że jest to coraz częstsze zjawisko wśród uczniów naszej szkoły. Czytają na potęgę! Tak trzymać!
 
Pani Agata Łuczak ogłosiła oficjalne wyniki ogólnopolskiego konkursu chemicznego "Panda". I tu ogromna satysfakcja, zarówno po stronie nauczyciela, jak i młodzieży. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie i rywalizowali z uczniami ze szkół środowiskowych!
 
 Dominik z klasy 1A zajął 7 miejsceWiktoria z klasy 1B zajęła 9 miejsce, Laura z klasy 1B zajęła 10 miejsce, Mateusz z klasy 1C zajął 11 miejsce, Szymon z klasy 1A zajął 12 miejsce, Martyna z klasy 1B zajęła 15 miejsce, Fabian z klasy 1C zajął 29 miejsce, Nikola z klasy 1B zajęła 30 miejsce, Magda z klasy 2B zajęła 32 miejsce, Daria z klasy 2B zajęła 43 miejsce
 
Wszystkim uczniom, którzy brali aktywny udział w rywalizacji serdecznie gratulujemy, a pozostałych zachęcamy do większego zaangażowania. Życzymy wielu sukcesów w przyszłym roku szkolnym!
 
 Koordynatorzy Ligi Klas: p.Dorota Jankowska, p. Joanna Witkowska - Brykman

25.05.2017

Dzień Projektów Edukacyjnych

 Pod koniec maja wszystkie zespoły uczniowskie realizujące projekt edukacyjny były już zwarte i gotowe do zaprezentowania całej społeczności szkolnej rezultatów długoterminowych prac.
Zespół nr 1 realizujący projekt zatytułowany ""Balladyna" Juliusza Słowackiego w nowej odsłonie" przeniósł nas w świat znanej literackiej tragedii, której przygotowane zakończenie było rzeczywiście zaskakujące i chyba nikt się takiego nie spodziewał.

Zespół nr 2 zrealizował projekt zatytułowany "Języki w języku, czyli dialekty polskie". Chłopcy przybliżyli nam cechy charakterystyczne dla regionalnych odmian polszczyzny używanych na terenie Polski. Wszystko było opatrzone typowymi zwrotami, a także kulturą dla danego regionu. W niektórych momentach było naprawdę zabawnie.
Zespół nr 3 zrealizował projekt zatytułowany "Park w moim mieście". Chłopcy przedstawili rezultaty swojej pracy w postaci prezentacji multimedialnej bogatej w wiele ciekawych informacji oraz "zielonych, parkowych" fotografii.
Zespół nr 4 zrealizował projekt "Kulinarna podróż przez kraje niemieckojęzyczne". Uczniowie zabrali nas w podróż po tychże krajach, a także umożliwili nam skosztowanie przekąsek, dań oraz deserów charakterystycznych dla niektórych z tych krajów. Było naprawdę smacznie.
Decyzją Jury, która oceniała jakość projektów według ściśle określonych kryteriów, I MIEJSCE zajął Zespół nr 1. Natomiast NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI zdobył Zespół nr 4.
Wszystkim uczniom realizującym projekt edukacyjny serdecznie gratulujemy! Na pewno wielu rzeczy się nauczyli i dodatkowo mogli się podzielić wiedzą z innymi. Nauka poprzez zabawę zawsze mile widziana!
 
Organizatorzy Dnia Projektów Edukacyjnych: p. Ilona Rychlicka i p. Anna Kniażewska

 2.05.2017

Centrum Historii ZAJEZDNIA

Na początku maja uczniowie klas trzecich mieli okazję skorzystać z oferty Centrum Historii Zajezdnia.Przewodnicy przeprowadzili grupy  przez ośmio częściową ułożoną chronologicznie wystawę stałą "Wrocław 1945 - 2016". Atrakcji podczas zwiedzania było wiele. Uczniowie mogli usiąść w szkolnej klasie z oryginalnymi ławkami z okresu tuż po wojnie, zobaczyć sklep mięsny, dawny przystanek, a nawet celę więzienną. Mieliśmy również okazję zobaczyć wiele ciekawych pamiątek należących do osobistości zasłużonych dla kultury, nauki i sportu.
 
 Opiekunowie: p. Agata Łuczak, p. Ilona Rychlicka

 Październik - Kwiecień

Urząd od podszewki

 Ośmioro uczniów naszego gimnazjum zrealizowało projekt Młody Obywatel realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji BGK. Ale zanim zespół projektowy mógł rozpocząć prace, opiekunowie mieli obowiązek wziąć udział w szkoleniu.
W demokratycznych wyborach zespół projektowy zdecydował, że zajmie się realizacją ścieżki "Urząd od podszewki". Po burzliwych dyskusjach celem zespołu stało się poznanie Powiatowego Urzędu Pracy. Rozpoczęliśmy przygotowania...
 Kolejnym krokiem było podjęcie współpracy z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy i pierwsza wizyta w murach urzędu, gdzie członkowie zespołu zgłębiali wiedzę na temat struktur oraz działalności tej instytucji.
 
Po przyswojeniu wszelkich zdobytych informacji uczniowie realizujący projekt postanowili podzielić się swoją wiedzą z innymi uczniami naszej społeczności szkolnej i zaprosili dużą jej część na spotkanie z pracownikami Urzędu Pracy.
 
Nasza grupa projektowa została objęta opieką mentora, który odwiedził uczniów w murach naszej szkoły i przeprowadził bardzo atrakcyjne i przydatne warsztaty. Praca była naprawdę owocna.
 
Jak uczniowie już byli przygotowani to zorganizowali "Dzień Otwarty" w PUP, gdzie tym razem to oni przeprowadzili zajęcia i to oni wcielili się w rolę ekspertów.
 
Jak uczniowie zrealizowali już wszystkie zaplanowane działania, przyszedł czas na podsumowanie i ewaluację.
 
 No i oczywiście finalna część - wręczenie nadesłanych przez organizatorów dyplomów, które poświadczały udział uczniów naszej szkoły w tym istotnym, i mamy nadzieję przydatnym w przyszłości w życiu poza placówką, projekcie. Uczniowie spisali się na medal. Gratulujemy!
 
 
Opiekunowie projektu: p. Agata Łuczak, p. Ilona Rychlicka

28.04.2017

Witaj, majowa jutrzenko!

 Ze względu na to, że 3 maj jest dniem ustawowo wolnym od pracy, w naszej placówce uroczysta akademia z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się przed "majówką. Obchody były bardzo uroczyste, bogate w zarys historyczny oraz pieśni patriotyczne. Jest to bardzo ważne święto. Zostało ono wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Przez pewien okres naszej historii obchody tego święta były zakazane. W obecnych czasach obchodzimy je bardzo uroczyście. "Witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj".
 
 Organizatorzy: p. Elżbieta Chruścicka, p. Aleksandra Podgórska, p. Krzysztof Baraniecki

12.04.2017
19.04.2017

Młodzi z Borowskiej eksperymentują!

W roku szkolnym 2016/2017 udało nawiązać się współpracę z nauczycielem chemii LO IV we Wrocławiu. Mieliśmy możliwość skorzystać z bezpłatnych zajęć edukacyjnych w laboratorium chemicznym. Uczniowie mieli okazję wykonywać eksperymenty samodzielnie, pod czujnym okiem pani Anny Kalety. Uczniowie wykonywali następujące doświadczenia: badanie odczynu roztworu za pomocą trzech wskaźników - fenoloftaleiny, oranżu metylowego, błękitu bromotymolowego, reakcja aktywnego metalu z wodą oraz reakcja tlenku metalu z wodą. Były to kolorowe i bardzo efektowne eksperymenty, więc cieszyły się dużym entuzjazmem uczniów. W ostatniej części zajęć pani Anna Kaleta wykonała eksperyment w postaci pokazu - reakcja dwuetapowa (spalanie siarki w tlenie z powietrza, reakcja produktu reakcji z wodą oraz zbadanie jego właściwości). Zajęcia były bardzo ciekawe oraz przydatne i w końcu uczniowie mogli samodzielnie wykonać doświadczenia przy użyciu "fachowych" odczynników, a nie tylko tych, które możemy znaleźć w naszym codziennym życiu - otoczeniu. Uczniowie klas drugich byli bardzo zadowoleni z udziału w zajęciach. Również uczniowie klas trzecich wiele z nich wynieśli i była to dobra lekcja powtórzeniowa tuż przed egzaminem gimnazjalnym. To były naprawdę super zajęcia! Jeszcze raz dziękujemy dyrekcji LO IV we Wrocławiu oraz pani Annie Kalecie za umożliwienie eksperymentowania w laboratorium z prawdziwego zdarzenia!
 
Opiekun: p. Agata Łuczak

24.03.2017

Pokaż język...

 W dniu 24 marca 2017 roku, w murach naszej szkoły, odbył się Festiwal Językowy.Wszyscy uczniowie poszczególnych klas wzięli udział w międzyklasowych rozgrywkach, które sprawdzały ich wiedzę i umiejętności, zarówno z języka angielskiego, jak i niemieckiego. Uczniowie mieli do rozwiązania zadania i zagadki językowe różnego typu. Rozgrywkom towarzyszyła atmosfera skupienia i dużego zaangażowania. Festiwal zaszczyciła swoją obecnością pani dr Joanna Kaczmarska, która opowiedziała nam o ciekawostkach i zwyczajach w Wielkiej Brytanii. Było też bardzo kolorowo, ponieważ uczniowie podczas Festiwalu mogli się pochwalić przygotowanymi wcześniej "językowymi" plakatami. Ostatecznie wyniki przedstawiają się następująco:
 I miejsce zajęła klasa 1B, II miejsce - klasa 2B, III miejsce - klasa 2A.
Congratulations! Gratulation!
 
Organizatorzy: p. Anna Kniażewska, p. Joanna Witkowska - Brykman

21.03.2017

Chodząca Encyklopedia!

W dniu 21 marca 2017 roku odbyła się kolejna edycja konkursu "Jeden z Ośmiu", który jest organizowany na kształt popularnego teleturnieju telewizyjnego. Pytań było wiele - z różnej beczki, emocji było jeszcze więcej, a najważniejsze, że uczniowie mogli zaczerpnąć z rozgrywek wiele cennych informacji poprzez zabawę. Wszystkim zawodnikom oraz laureatom serdecznie gratulujemy!
I miejsce - Marlena z klasy 2B, II miejsce - Krystian z klasy 2C, III miejsce - Agnieszka z klasy 3B.

 
Organizator: p. Agata Łuczak

 21.03.2017

Przyszła Wiosna!

W dniu 21 marca 2017 roku przywitaliśmy Wiosnę w sposób bardzo uroczysty. Cały wtorkowy dzień był poświęcony uroczystym obchodom z okazji jej nadejścia. Organizatorzy zapewnili wszystkim ogromną ilość atrakcji. Każdy miał okazję do wzięcia udziału w rozgrywkach i walczyć o cenne punkty na rzecz klasy/grupy. Bawiliśmy się zarówno w murach szkoły, jak i na powietrzu.
W klasyfikacji ogólnej I miejsce zajęła klasa 2A, II klasa 2C, a III klasa 3A. To był naprawdę atrakcyjnie spędzony wiosenny dzień!


Organizatorzy: p.Elżbieta Chruścicka, p.Dorota Jankowska, p. Renata Mościńska, p. Jan Hołubowicz

 16.03.2017
18.03.2017 - 19.03.2017

Parkour Rules

Uczniowie klasy 3A wzięli udział w projekcie "Stosunek do pracy. Parkour w Muzeum Współczesnym". Był to kilkudniowy projekt - wydarzenie towarzyszące wystawie "Stosunki pracy", prezentującej międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław.
Do przygotowania projektu organizatorzy zaprosili Jakuba Adamowskiego - instruktora, dyrektora projektu PARKOUR:edukacja, zajmującego się promowaniem profesjonalnego wizerunku tej dyscypliny w Polsce oraz nauczaniem w zakresie Parkour.
Jakub Adamowski podczas prezentacji opowiedział o społecznym kontekście Parkour. Wspólnie z młodzieżą zastanawiał się, czy jako współcześni ludzie poszukujemy naszego prawdziwego potencjału, jak go odkryć i walczyć o siebie? Czym jest fizyczność? Czym jest ruch? Co wyróżnia Parkour na tle innych sztuk i dyscyplin ruchowych?
Było to naprawdę ciekawe doświadczenie.
Jeden z uczniów klasy 3A - Michał - wziął udział w drugiej części projektu "Stosunek do pracy. Parkour w Muzeum Współczesnym". W ciągu weekendu (dwóch dni) uczestniczył w parkourowych warsztatach na Szczepinie. Zajęcia odbywały się w pobliżu "ślimaka"przed muzeum, które również poprowadził Jakub Adamowski. Michał mógł szlifować swoje niemałe umiejętności pod okiem wykwalifikowanego instruktora Parkour. Michał był bardzo zadowolony z udziału w warsztatach. Dzięki nim będzie mógł rozwijać swoje umiejętności, a w szczególności będzie to mógł robić w sposób bezpieczny. 
 
Opiekun: p. Agata Łuczak

  9.03.2017

Maks Matematyczny

W dniu 9 marca 2017 roku pierwszy raz w naszej szkole odbył się konkurs "Maks Matematyczny". Wzięło w nim udział siedmioro uczniów: Laura z klasy 1B, Kacper z klasy 2A, Magda i Marlena z klasy 2B, Krystian z klasy 2C, Mateusz z klasy 3A i Sabina z klasy 3B.
"Maks Matematyczny" jest konkursem matematycznym, który wykorzystuje technologie informatyczne. Konkurs w znacznej części nie wymaga wiedzy, ale umiejętności rachunkowych. Zadaniem konkursowym uczestnika konkursu jest samodzielne rozwiązywanie dwóch zadań optymalizacyjnych w formie internetowych gier matematycznych, w dniu konkursu.
 
Organizator: p. Ewa Pater

7.03.2017

Z geometrią za pan brat

W dniu 7 marca 2017 roku odbył się już po raz piąty Dzień Figur Płaskich. Uczniowie brali udział w rywalizacji klasowej rozwiązując zadania z geometrii oraz przedstawiając plakat dotyczący wylosowanej wcześniej figury płaskiej. Przedstawiona została również prezentacja z historii geometrii przygotowana przez Mateusza z klasy 3B. I miejsce zajęła klasa 3B, II miejsce - klasa 3A, natomiast III miejsce - klasa 1B. Laureatom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
 
Organizatorzy: p. Ewa Pater, p. Aleksandra Podgórska

1.03.2017

Cześć Bohaterom Niezłomnym!

1 marca 2017 roku przedstawiciele społeczności uczniowskiej naszego gimnazjum wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w Uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne obchody święta odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
  
Opiekun: p. Monika Koksanowicz