Home Archiwum aktualności Archiwum 2015/2016

22.06.2016

IV edycja konkursu "Uczniowie z klasą"

Pod koniec roku szkolnego 2015/2016 zorganizowano IV edycję konkursu zatytułowanego "Uczniowie z klasą". Standardowo podczas jego przebiegu organizatorzy mieli na celu wyłonienie spośród społeczności uczniowskiej ucznia oraz uczennicy, którzy wykazują się dużą kulturą osobistą, przyjaznym usposobieniem oraz dobrym obyciem w świecie. Pretendenci do tytułu zostali wskazani przez swoich rówieśników oraz pracowników placówki. Jak co roku rozgrywki były bardzo zróżnicowane, o różnym stopniu trudności oraz miały charakter edukacyjny dla pozostałych uczestników oraz całej publiczności.
 
Tegoroczną "uczennicą z klasą" została Sandra z klasy 3B,
a "uczniem z klasą" Damian z klasy 3A.
 
Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!
 
Organizatorzy: p. Agata Łuczak, p. Katarzyna Tołłoczko, p. Andrzej Szewczyszyn

10.06.2016

Jak nie czytam, jak czytam

Uczniowie naszej szkoły, którzy wcześniej zgłosili swój udział, uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam" organizowanej przez redakcję miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Uczniowie naszego gimnazjum wsparli akcję ustanawiania rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie. Każdy uczeń, a także nauczyciele przynieśli jedną ulubioną książkę, aby czytać ją po cichu wspólnie z innymi uczestnikami akcji. Każdy z nich czytał to na co miał ochotę. Akcja miała na celu promocję czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników, przekonanie uczniów, że czytaniem można i należy się chwalić.
 
Organizator: p. Katarzyna Tołłoczko

 2.05.2016

Edukacja w Miejscach Pamięci

W tym roku szkolnym uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję skorzystać z oferty Wydziału Edukacji, w ramach której uczniowie klas 3A i 3B oraz dwóch uczniów klasy 3C zrealizowali projekt "Edukacja w Miejscach Pamięci". Drugiego maja 2016 roku trzecioklasiści odwiedzili Muzeum Gross - Rosen w Rogoźnicy oraz Kościół Pokoju w Świdnicy, który ze względu na swą unikatowość został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Był to bardzo udany wyjazd, podczas którego uczniowie mieli okazję uczyć się poprzez zwiedzanie, poznawanie nowych miejsc, przejście po miejscu kaźni, rozmowę z przewodnikiem, udział w warsztatach tematycznych. Po tej niezwykłej lekcji historii wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na pyszny obiad przy wspólnym stole, który był ukoronowaniem naszej wyprawy. Udało się zjeść w niezwykłym miejscu, co powodowało szerokie uśmiechy na twarzach naszych podopiecznych. Zresztą wszystko widać na załączonych fotografiach.
 
Organizator: p. Ilona Rychlicka Opiekunowie: p. Ewa Pater, p. Anna Kniażewska

22.04.2016

Amor w Soplicowie

W dniu 22 kwietnia uczniowie klas trzecich i część uczniów klas drugich wzięło udział w widowisku plenerowych zatytułowanym "Amor w Soplicowie". Widowisko odbyło się na Placu Gołębim wrocławskiego Rynku. Ten teatr uliczny został przygotowany z okazji otwarcia Muzeum Pana Tadeusza.
 
Opiekunowie: p. Ilona Rychlicka, p. Aleksandra Podgórska

19 - 20.04.2016

Multimedialna Biblioteka Młodych

Podczas, kiedy trzecioklasiści naszego gimnazjum zmagali się z zadaniami egzaminacyjnymi, ich młodsi koledzy z drugiej klasy uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Mediatece - Multimedialnej Bibliotece Młodych. Wzięli udział w dwóch warsztatach w ciągu dwóch dni. Pierwsze z nich były zatytułowane "Tożsamość osobista i społeczna a różnice kulturowe".  Dowiedzieli się, czym jest owa tożsamość oraz poznali przykładowe tradycje i zwyczaje innych narodów.
 
Drugie warsztaty mogą okazać się bardzo pomocne, ponieważ dotyczyły sposobów zapamiętywania. Warsztaty zatytułowane: "Naucz się uczyć - czyli o metodach skutecznego zapamiętywania" okazały się wcale niełatwe. Metody przez nas poznane wymagają ćwiczeń, ale od teraz będziemy świadomi, jak się zmierzyć z niektórymi zadaniami i jak w prosty sposób zapamiętać najpotrzebniejsze informacje.
 
Opiekun: p. Agata Łuczak

19.04.2016

Apteka jako dawne laboratorium

W dniu 19 kwietnia 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum pod opieką nauczycieli wybrali się do Muzeum Farmacji. Pokaz został poprzedzony niezbędnym wprowadzeniem w tematykę spotkania. Zajęcia w muzeum rozpoczęły się od omówienia, przez naszego opiekuna sposobów produkcji leków w dawnych czasach i sposobu, w jaki to ewaluowało przez lata. Uczniowie dowiedzieli się, że od niedawna leki produkowane są na bazie substancji chemicznych, natomiast wcześniej większość leków to mieszaniny ziół i suszonych zwierząt. Następnie uczniowie mieli możliwość zobaczenia starych preparatów, kapsułek, tabletek oraz sprzętów do produkcji lekarstw. Kolejnym punktem wycieczki była lekcja przeprowadzona przez pracownika muzeum zatytułowana: "Apteka jako dawne laboratorium". Uczniowie podczas prezentacji wypełniali karty pracy.
 
Opiekunowie: p.Aleksandra Podgórska, p. Ewa Pater

18.04.2016

Warsztaty dialogu

W ramach projektu "Szkoła w mieście" uczniowie klasy 1B i 1C brali udział w "Warsztatach dialogu", których organizatorem była Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań". Podczas spotkania nasi uczniowie zwiedzili cztery świątynie (żydowską, protestancką, prawosławną i katolicką), a także spotkali się z przedstawicielami poszczególnych wyznań. Zapoznali się z obrzędami i zwyczajami największych wyznań we Wrocławiu.
 
Opiekunowie: p. Monika Koksanowicz, p. Dorota Jankowska

18.04.2016

Nasłuchiwanie kosmosu

W dniu 18 kwietnia 2016 roku po raz kolejny uczniowie naszego gimnazjum mogli uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w Planetarium. Wszystko oczywiście, dzięki uprzejmości koordynatorów opiekujących się tą pracownią. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wzbogacenie procesu edukacyjnego naszych uczniów.
Podczas wyjścia oprócz zajęć z astronomii uczniowie mieli zapewnione inne atrakcje. Wzięli udział w wyścigu wokół fontanny przy Pergoli. Nie było nagród rzeczowych, jedynie dobra zabawa. W drodze powrotnej natknęliśmy się dodatkowo na pracującą ekipę filmową wrocławskiego serialu zatytułowanego "Pierwsza miłość". Ten dzień był naprawdę udany!

 Opiekunowie: p. Agata Łuczak, p. Tomasz Kawa


12.04.2016

Symbole Światowych Dni Młodzieży w murach naszej placówki

 12 kwietnia 2016 roku miało miejsce historyczne wydarzenie w życiu naszego ośrodka. Naszą placówkę nawiedziły symbole Światowych Dni Młodzieży:
KRZYŻ MŁODYCH - który od 1984 roku jest świadkiem ŚDM. Krzyż ten został podarowany młodym ludziom przez Jana Pawła II,
IKONA MATKI BOŻEJ OPIEKUNKI LUDU RZYMSKIEGO - która to ikona od 2003 roku wędruje wraz z Krzyżem Młodych po całym świecie.
W tym roku obchodzimy XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
 
Opiekunowie: p. Monika Koksanowicz, p. Rozalia Cymbalista

1.03.2016

Konkurs Fizyczny "Lwiątko"

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny czwórka naszych gimnazjalistów zmierzyła się z zadaniami konkursowymi Polsko - Ukraińskiego Konkursu Fizycznego "Lwiątko". Dwóch uczniów zmagało się z zadaniami w kategorii 1 - 2 klasy gimnazjum oraz dwoje uczniów z zadaniami  w kategorii 3 klasy gimnazjum. Wysiłek intelektualny był ogromny. Karty odpowiedzi zostały w tym samym dniu wysłane do organizatorów. Teraz jedynie pozostało czekać na wyniki i trzymać kciuki za naszych reprezentantów!
 
Opiekun: p. Agata Łuczak

8.03.2016

Dzień Kobiet

 Tradycyjnie Panowie 8 marca przygotowali występy oraz różnego rodzaju atrakcje dla wszystkich Pań. W tym roku wszystkie kobiety naszej placówki mogły podziwiać atrakcyjny i dynamiczny występ artystyczny wzbogacony filmikiem zatytułowanym "Po co są kobiety?!", w którym wzięli udział uczniowie i pracownicy naszego ośrodka, ale również napotkani przechodnie. Obchody święta wszystkich pań były dla nich naprawdę atrakcyjne! Dziękujemy za tak wspaniały występ oraz kwiaty!
 
Organizatorzy: p. Tomasz Horwat, p. Tomasz Kawa

4.03.2016

Dzień Figur Płaskich

Początek marca obfitował w matematyczne atrakcje. W dniu 4 marca 2016 roku odbył się konkurs matematyczny, tym razem międzyklasowy, dotyczący tematyki geometrii płaskiej. Jak co roku uczniowie w zespołach klasowych mieli do rozwiązania zestaw zadań dotyczących figur płaskich. Dodatkową atrakcją w tym roku było przygotowanie w przed dzień podczas zajęć popołudniowych nierozwiązanych krzyżówek z hasłem GEOMETRIA. Każda klasa losowała krzyżówkę przygotowaną przez rywali w celu jej rozwiązania. Rywalizacja była naprawdę zacięta. Wszystkim uczestnikom oraz przede wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
 
Organizatorzy: p. Aleksandra Podgórska, p. Ewa Pater

3.03.2016

Konkurs matematyczny Pangea

W dniu 3 marca 2016 roku w naszym gimnazjum odbył się ogólnopolski konkurs matematyczny Pangea. W konkursie wzięli udział: Irmina i Magda z klasy 2B, Tymek, Sebastian, Krzysiek i Mateusz z klasy 2A, Łukasz z 3C, Patrycja z 3B, Fabian z 3A, Sebastian i Kacper z 1A. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za uczestników, aby zakwalifikowali się do kolejnego etapu - finałowego.
 
Opiekun: p. Aleksandra Podgórska

 1.03.2016

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca bieżącego roku uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wraz z opiekunami wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" we Wrocławiu. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem wszystkich uczestników spod bramy głównej Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Podczas uroczystości godnie reprezentował naszą placówkę nasz poczet sztandarowy.
 
 Opiekunowie: p.Ilona Rychlicka, p. Tomasz Horwat

22.02.2016

Jestem Europejczykiem

W dniu 22 lutego 2016 roku uczennice klasy 1B wzięły udział w Ceremonii Finałowej projektu: "Jestem Europejczykiem - rola Parlamentu Europejskiego w moim życiu" zorganizowanej w Hali Stulecia. Miałyśmy okazję obejrzeć dziesięć filmów nakręconych przez uczniów wrocławskich szkół, które zakwalifikowały się do ścisłego finału. Trzy pierwsze nagrody zostały przyznane przez jury, a jedna stanowiła nagrodę publiczności. Przebiegowi ceremonii przyglądał się gość specjalny - Paweł Pawlikowski - twórca filmowy, reżyser m.in. filmu "Ida". Udzielił on również wywiadu, który przeprowadził dziennikarz filmowy Paweł T. Felis.
 
Opiekun: p. Agata Łuczak

27.01.2016

JEDEN z Ośmiu

W dniu 27 stycznia 2016 roku w murach naszej szkoły odbył się konkurs, którego forma nawiązywała do teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Konkurs sprawdzał wiedzę ogólną uczniów, a udział w nim dał im dużo satysfakcji. Walka była bardzo zacięta. Uczestnicy prezentowali wysoki poziom, ale na podium ostatecznie znalazło się trzech chłopców: 1 miejsce - Patryk z klasy 3A, 2 miejsce - Kacper z klasy 1A, 3 miejsce - Patryk z klasy 1C. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Konkurs spodobał się uczniom, jak również osobą dorosłym, w związku z tym być może zostanie wpisany na stałe do kalendarza imprez.
 
Organizatorzy: p. Agata Łuczak, p. Andrzej Szewczyszyn

 
29.12.2015

Kolejne atrakcje podczas przerwy świątecznej

Podczas tegorocznej przerwy świątecznej, młodzież naszego ośrodka mogła skorzystać również z innych atrakcji. Uczniowie spędzający czas wolny w ośrodku wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę. Obiektem wyprawy było Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, a dokładnie wystawy. Podczas zwiedzania uczniowie podziwiali ekspozycję stałą znajdującą się na dwóch pierwszych piętrach oraz okolicznościową. Była to specjalna wystawa szopek bożonarodzeniowych przygotowanych przez uczniów wrocławskich szkół. Zarówno pomysły na szopkę, jak i materiały, z których zostały wykonane budziły niejednokrotnie zaciekawienie a efekty pracy podziw. To był naprawdę fajny dzień!
 
Organizatorzy: p. Elżbieta Chruścicka, p. Ilona Rychlicka, p. Małgorzata Bęś, p. Wiesław Kachniarz

23.12.2015

Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego

Niestety nie wszyscy mogli spędzić święta w domach rodzinnych. W dniu wyjazdów uczniowie jeszcze mogli wziąć udział w zorganizowanym Świątecznym Turnieju Tenisa Stołowego. Rozgrywki były naprawdę emocjonujące. Było dużo chętnych uczestników i ogromna ilość zdrowej rywalizacji. Niepokonana okazała się Jola, która znowu nie miała sobie równych. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, ponieważ walczyli naprawdę dzielnie i według zasad fair play.
 
Organizatorzy: p. Tomasz Horwat, p. Jacek Kalinowski, p. Agata Łuczak

grudzień 2015

Coraz bliżej Święta...

W grudniu Samorząd Szkolny ogłosił konkurs na najładniejszą dekorację świąteczną gabinetów lekcyjnych. Pomysłów było mnóstwo, włożonej pracy również. Uczniowie wszystkich klas bardzo się starali, żeby te ostatnie dni przed wyjazdami do domów upłynęły w miłej, świątecznej atmosferze. Najładniej udekorowaną salą została wybrana sala, którą opiekuje się klasa 2A. Gratulujemy!
 
Organizatorzy: p. Dorota Zniszczoł, p. Monika Koksanowicz oraz Samorząd Szkolny

 10.12.2015

Prix 5D

W dniu 10 grudnia 2015 roku uczniowie klasy 2A oraz 3B wybrali się do Centrum Technologii Audiowizualnych. Wzięli udział w pokazie edukacyjnym z audio deskrypcją i napisami pt. „Prix 5D”. Pokaz był przeznaczony dla osób niesłyszących i niewidomych, ale również w pełni sprawnych fizycznie. Wyświetlony film był wzbogacony muzyką na żywo, która była mocnym elementem tego widowiska, ponieważ było ją słychać, ale można było ją również poczuć. Organizatorzy wyposażyli nas w urządzenia audio, za pomocą których mogliśmy się przekonać, jak osoby niewidome i niedowidzące mogą „zobaczyć” to co my. Wycieczka edukacyjna udana, z wieloma atrakcjami.
 
Organizatorzy: p. Katarzyna Tołłoczko, p. Agata Łuczak

30.11.2015

Konkurs "Ptaki Polski"

W dniu 30 listopada 2015 roku w stołówce szkolnej odbył się konkurs zatytułowany "Ptaki Polski". Drużyny dwuosobowe, reprezentujące poszczególne zespoły klasowe, odpowiadały na pytania, które dodatkowo ilustrowane były pięknymi fotografiami ptactwa występującego w naszym kraju. Podczas konkursu mogliśmy również usłyszeć głosy wybranych gatunków ptaków. Uczniowie mieli także wyrecytować wierszyk dotyczący tematyki ptaków. Najlepsza okazała się klasa 1C, która zajęła I miejsce. II miejsce zajęły dziewczęta z klasy 2B, natomiast III wywalczyli chłopcy z klasy 2A. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy: p. Grażyna Burzyńska


 20.11.2015

Kraina Życzliwości

W naszej palcówce już po raz czwarty uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tym razem oprócz występu artystycznego zatytułowanego "Kraina Życzliwości", uczniowie przygotowali również inne atrakcje. W ciągu zajęć organizatorzy częstowali całą społeczność szkolną "eliksirem życzliwości", który był testem na poziom życzliwości i uprzejmości wśród naszej społeczności. Po raz kolejny okazało się, że jak coś jest skuteczne, to nie do końca musi dobrze smakować! :) Na osłodę wszyscy otrzymali ciasteczko opatrzone sentencją, którą prosiliśmy, aby wziąć sobie do serca i stosować na co dzień.  Poza tym każdemu przypięto "uśmiechniętą buźkę", która miała przypominać przez cały dzień o dobrych manierach, radości i uprzejmości względem drugiego człowieka. Wiele osób zastosowało się również do wcześniejszej prośby organizatorów, aby w części garderoby pojawiły się jaskrawe kolory, w tym żółty, pomarańczowy i czerwony. Obchody były dobrą sposobnością do ogłoszenia kolejnej edycji konkursu na "Ucznia z klasą", którego rozstrzygnięcie już na wiosnę. Cała akcja oraz występ całego zespołu artystycznego spotkały się z dużą aprobatą wszystkich naszych pracowników oraz uczniów. Brawa trwały naprawdę długo! Jeszcze raz serdecznie zachęcamy do bycia życzliwymi względem innych na co dzień!
 
Organizatorzy: p. Agata Łuczak, p. Katarzyna Tołłoczko, p. Andrzej Szewczyszyn

10.11.2015

Święto Odzyskania Niepodległości

 

97 - rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, społeczność naszego gimnazjum obchodziła 10 listopada 2015 roku. Oprócz uroczystego nastroju i gazetek okolicznościowych w gabinetach lekcyjnych i na korytarzach, uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli przygotowali część artystyczną. Podczas której wspominali losy zniewolonej ojczyzny. Tematem przewodnim uroczystości była inscenizacja  fragmentu II części " Dziadów" Adama Mickiewicza powiązana z losami naszej ojczyzny w czasach rozbiorów. Również podczas tej uroczystości mogliśmy podziwiać za pośrednictwem TVP Kultura fragment widowiska teatralnego w wykonaniu profesjonalnych aktorów. Serdeczne gratulacje dla zespołu naszych młodych artystów.
Organizatorzy: p. Elżbieta Chruścicka, p. Ilona Rychlicka, p. Andrzej Kamiński

6.11.2015

Biblioteka Szkolna rządzi!

Na początku listopada gospodarz naszej Biblioteki Szkolnej, pani Katarzyna Tołłoczko, zorganizowała apel, który miał na celu podsumowanie działań podjętych w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto to trwało przez cały październik, a w bibliotece szkolnej zorganizowano wiele wydarzeń i świętowano z czytelnikami. Podczas apelu uczniowie zaprezentowali krótki kabaret przedstawiający w zabawny sposób sceny z życia bibliotekarza oraz czytelników, którzy są częstymi gośćmi biblioteki, ale również tych, którzy zaglądają tam od święta. W trakcie spotkania cała nasza społeczność szkolna miała okazję obejrzeć prezentację multimedialną, w której można było zobaczyć, że biblioteka szkolna w naszej placówce jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem przede wszystkim ze względu na miłą atmosferę i ogromne serce, które wkłada w pracę pani Kasia. Na koniec rozstrzygnięto konkurs plastyczny zatytułowany "Projekt na okładkę książki" podsumowany rozdaniem dyplomów oraz nagród.
 Organizatorzy: p.Katarzyna Tołłoczko

14.10.2015

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14 października 2015 roku obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji zaproszeni zostali wszyscy pracownicy naszej placówki, a także swoją obecnością zaszczycili nas emerytowani nauczyciele i wychowawcy. Nasi wychowankowie pod opieką pani Marty Barczak, pani Katarzyny Włoszek oraz pani Doroty Jankowskiej przygotowali spektakl dla zgromadzonych gości. Przedstawiono go w formie kabaretowej i został nagrodzony gromkimi brawami. Występ cieszył się dużym uznaniem wśród grona pedagogicznego.
 Organizatorzy: p.Marta Barczak, p. Katarzyna Włoszek, p. Dorota Jankowska

 13.10.2015

Wizyta w Regionalnym Centrum
Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

 

 W dniu 13 października 2015 roku uczniowie klasy 2A uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Chłopcy dowiedzieli się wielu przydatnych rzeczy, jeśli chodzi o znaczenie biologiczne krwi, jej zastosowaniach w przypadku leczenia różnego rodzaju chorób oraz o warunkach, jakie należy spełnić, aby zostać dawcą krwi. Zapoznali się z działalnością Centrum oraz zostali po nim oprowadzeni. W podobnych zajęciach uczestniczyli również inni uczniowie naszej szkoły.
Opiekun: p. Agata Łuczak

 30.09.2015

Dzień Chłopaka

 

 W końcu nasi chłopcy doczekali się również obchodów swojego święta! W ostatnim dniu września dziewczęta zapewniły swoim kolegom moc atrakcji. Ten wyjątkowy dzień był pełen zabawy, niespodzianek i różnych konkursów. Chłopcy nie mogą doczekać się przyszłorocznych obchodów i mają nadzieję, że staną się one tradycją, tak jak obchody z okazji święta płci przeciwnej.
Organizatorzy: p. Anna Kniażewska, p. Emilia Nieradko

25.09.2015

V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  W ostatni piątek września pani Ewa z panią Olą zorganizowały konkurs matematyczny podczas aktywnych obchodów V Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie w zespołach klasowych rozwiązywali zadania, a także wykonywali plakaty tematyczne, co było punktowane w konkursie. Dodatkową atrakcją była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności liczenia w kategorii indywidualnej. Rywalizacja była naprawdę zacięta. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy: p. Ewa Pater, p. Aleksandra Podgórska

  22.09.2015

Światło w sztuce

 W ramach zajęć artystycznych i plastyki pani Katarzyna Tołłoczko zabrała uczennice klasy 3B na wykład połączony z prezentacją oryginalnych fotografii, ale także grafik, rysunku i malarstwa ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej. Wykład "Światło w sztuce - sztuka dzięki światłu" dotyczył głównie analizy wybranych dzieł skupionych wokół zagadnienia światła rozumianego dosłownie i symbolicznie - różnorodności rozwiązań formalnych i znaczeń w sztuce sakralnej i świeckiej. Odnosił się do historii wykorzystania światła w procesie tworzenia wizerunków świata dzięki camera obscura, wskazanie fotografii jako tej techniki, która powstała w sensie dosłownym jako efekt działania światła. Miejscem wykładu była Bibliotek Uniwersytecka "Na Piasku".
 Organizatorzy: p. Katarzyna Tołłoczko

21.09.2015

Chemia piękna i niebezpieczna

 

Ostatnią chemiczną atrakcją XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły był pokaz (laboratorium) "Chemia piękna i niebezpieczna". W czasie spotkania organizatorzy wprowadzili uczestników w niezwykle efektowny świat doświadczeń chemicznych. Z innej strony spotkaliśmy światło, barwę i dźwięk. Wgłębialiśmy się w naturę opisywanych zjawisk i ich przyczyny. Każde z doświadczeń zostało w przystępny sposób wytłumaczone przy pomocy prezentacji multimedialnej.
 Organizatorzy: p. Agata Łuczak

 19.09.2015

Warsztaty Chemiczne

W sobotnie przedpołudnie wybraliśmy się na "Warsztaty Chemiczne". Uczniowie uczestniczyli w czterech warsztatach w różnych laboratoriach Wydziału Chemii UWr, zatytułowanych kolejno: "Chemia jądrowa - zjawiska związane z promieniotwórczością naturalną", "Dlaczego chemik lubi otrzymywać kryształy...", "Pokaz zabezpieczeń fluorescencyjnych na banknotach i dokumentach", "Zdjęcia na płótnie". Podczas warsztatów uczniowie mogli poznać ciekawostki chemiczne, o których rzadko mówi się podczas lekcji, i które wykraczają poza ramy podstawy programowej. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych wychowanków.
 Organizatorzy: p. Agata Łuczak, p. Andrzej Kamiński

18.09.2015

XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki
z perspektywy Humanisty

  
W tym roku równie bogatą ofertą mogą się pochwalić panie humanistki. Zaoferowały uczniom udział w wielu atrakcyjnych wydarzeniach.
Pani Elżbieta Chruścicka oraz pani Ilona Rychlicka zabrały uczniów klas pierwszych do Biblioteki Uniwersyteckiej na grę – pokaz „Bibliobiznes”.
Jest to gra planszowa umieszczona w świecie książek i bibliotek. Kupując kolejne pola, na których są umieszczone: biblioteki, zabytki piśmiennicze, sławne postacie i wynalazki z szeroko rozumianej historii, gracz poznaje ciekawe osoby, miejsca i wydarzenia. Oprócz walorów edukacyjnych potrzebna była jeszcze żyłka do interesów i handlowych negocjacji oraz szczęście, bez którego o wiele trudniej jest osiągnąć sukces.
Uczniowie klas pierwszych zwiedzili również wystawę zatytułowaną „Od tabliczki do tabletu” zorganizowaną w 90 rocznicę urodzin profesor bibliologii Kazimiery Maleczyńskiej. Celem wystawy było zapoznanie zwiedzających z historią książki od czasów starożytnych do współczesności. Na tablicach były przedstawione materiały graficzne, ukazujące różne oblicza książki i jej przemian na przestrzeni stuleci.
Ostatnią humanistyczną atrakcją był spektakl przygotowany przez członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku UWr zatytułowany „Maria Pawlikowska – Jasnorzewska prowokująca poetka tematyki miłosnej”. Spektakl przedstawiał życiorys, twórczość, nowatorstwo w poezji i wstawki teatralne poetki.
Podczas wyjść uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia wrocławskiego Rynku.
Organizatorzy: p. Elżbieta Chruścicka, p. Ilona Rychlicka

 18.09.2015

Odlotowa chemia

Pierwszą chemiczną atrakcją, w której uczestniczyliśmy w ramach XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, był wykład z pokazem "Odlotowa Chemia". Wykład był bogato ilustrowany doświadczeniami i każde z nich zostało wyczerpująco omówiona. Dzięki temu uczestnictwo w wykładzie nie było jedynie rozrywką, ale także nauką.

Organizatorzy: p. Agata Łuczak


 18.09.2015

Jesz, ale czy wiesz co?

 

W ramach XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, uczennice klasy 3B uczestniczyły w wykładzie z pokazem pomiaru składu ciała, zatytułowanym „Jesz, ale czy wiesz co?”. Przyjemnym i smacznym dodatkiem do wykładu była degustacja żywności ekologicznej. Mniam!
Organizatorzy:
p. Grażyna Burzyńska

7.09.2015

Kolejna edycja Narodowego Czytania

Na początku września odbyła się czwarta już edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, podczas której wspólnie czytaliśmy powieść Bolesława Prusa "Lalka". Jak co roku, każdy zespół klasowy prezentował wybrany fragment utworu całej społeczności szkolnej. Akcja ta, jak co roku, uczy nas pokory i wzajemnego szacunku względem osób prezentujących dany urywek dzieła.
 Organizatorzy: p. Elżbieta Chruścicka, p. Dorota Jankowska

1.09.2015

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Wakacje, wakacje i ... po wakacjach! Jak zwykle minęły zbyt szybko!
Nowy rok szkolny czas zacząć!
Wszystkim uczniom życzymy owocnej nauki i wielu sukcesów!
 Organizatorzy: p. Ewa Pater, p. Ilona Rychlicka, p. Elżbieta Chruścicka