Home Archiwum aktualności Archiwum 2014/2015
1.06.2015

Dorośli dzieciom

W Dniu Dziecka wychowankowie naszej placówki korzystali z wielu atrakcji zorganizowanych przez pracowników. Odbywały się zabawy na boisku szkolnym, jak i na szkolnej stołówce. Jednak największą atrakcją, jak się okazało, były występy pracowników MOW. Były krótkie przedstawienia, inscenizacje oraz recytacje wierszy Jana Brzechwy, występy muzyczne. Impreza była naprawdę udana, a aplauz i radość naszych dzieci - bezcenne!

Organizatorzy: p. A. Szewczyszyn, p. T. Horwat, p. J. Kalinowski, p. W. Kachniarz, p. A. Kamiński, p. A. Borkowska


26.05.2015

Dzień projektów edukacyjnych

W dniu 26 maja 2015 roku odbyła się prezentacja realizacji projektów edukacyjnych w naszym gimnazjum. W roku szkolnym 2014/2015 zrealizowano pięć projektów edukacyjnych:

  1. Problem emigracji polskiej: "Polacy w Anglii" - satyra. (opiekun: p. Piotr Kaczor)
  2. Rzeczpospolita w dobie stanisławowskiej - "Konstytucja 3 maja w mediach" (opiekun: p. Tomasz Horwat, p. Jacek Kalinowski, p. Ilona Rychlicka)
  3. Inscenizacja niemieckiej bajki - "Kopciuszek" (opiekun: p. Anna Kniażewska)
  4. "W poszukiwaniu maszyn prostych" (opiekun: p. Agata Łuczak)
  5. "Budowa wewnętrzna jednostki centralnej komputera" (opiekun: p. Maria Babuśka)

W tym roku impreza obfitowała zarówno w bogatą gamę umiejętności artystycznych naszych uczniów, jak zainteresowań światem nauki i techniki. W drodze głosowania całej społeczności szkolnej, pracowników placówki i gości projektem edukacyjnym roku szkolnego 2014/2015 został projekt realizowany przez zespół nr 4, natomiast zespół nr 1 zdobył wyróżnienie.

Organizatorzy: p. Ilona Rychlicka, p. Anna Kniażewska

29.04.2015

Uczniowie z klasą :)

W dniu 29 kwietnia 2015 roku odbył się finał konkursu zatytułowanego"Uczniowie z klasą". Finaliści i finalistki, którzy zostali wskazani zarówno przez całą społeczność szkolną, jak i wszystkich zainteresowanych konkursem pracowników placówki podczas głosowania,  walczyli o tytuł ucznia i uczennicy z klasą. Rozgrywki miały różnorodny charakter - finaliści musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu dobrego wychowania, ale również odnalezienia się w różnych sytuacjach życiowych, a także wiedzą o świecie.
 
Tegoroczną "uczennicą z klasą" została Natalia z klasy 3B,
a "uczniem z klasą" Mateusz z klasy 3A.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy: p. Katarzyna Tołłoczko, p. Agata Łuczak, p. Andrzej Szewczyszyn

21.04.2015

Wizyta w Humanitarium - Ogrodach Doświadczeń

W dniu21 kwietnia 2015 roku uczniowie klas 2A oraz 2C uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Humanitarium - Ogrodach Doświadczeń. W oczekiwaniu na zwiedzanie wystawy oraz warsztaty zapoznaliśmy się z ofertą, przygotowanych w holu Humanitarium, kilkunastu stanowisk przedstawiających różnego rodzaju zjawiska fizyczne.
Następnie mieliśmy przyjemność obejrzeć nową wystawę, która skupia się na zmyśle wzroku i tajnikach optyki. "Szkiełko i oko - tajemnice optyki" - to ekspozycja, która przeniosła nas w świat, w którym nie wszystko było takie, na jakie wyglądało.
Kolejną atrakcją wizyty w Humanitarium były warsztaty zatytułowane "Kuchnia molekularna". W trakcie zajęć mogliśmy poznać znaczenie oraz zastosowanie chemii w kuchni, dowiedzieć się jak zastosować wiedzę uzyskaną na lekcjach chemii i fizyki podczas gotowania, a także zapoznać się z metodami otrzymywania zaskakujących dań kuchni molekularnej.

 Opiekunowie: p. Agata Łuczak, p. Katarzyna Tołłoczko

16.04.2015

"Spacer po nocnym niebie"

W dniu 16 kwietnia 2015 roku uczennice klasy 1B uczestniczyły w pokazie zatytułowanym "Spacer po nocnym niebie" w Pracowni Dydaktyki i Popularyzacji Astronomii "Planetarium" w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pokaz został poprzedzony kilkoma słowami wstępu przez pana Pawła Preś - współautora pokazu. Uczennice miały okazję zobaczyć dobowe i roczne zmiany wyglądu nocnego nieba, oraz ruch pozorny gwiazd na niebie w zależności od szerokości geograficznej: we Wrocławiu, na równiku oraz na biegunie północnym. Podczas pokazu opisane zostały najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory nieba letniego i zimowego. Oprócz gwiazd i gwiazdozbiorów przedstawione były również inne obiekty widoczne na nocnym niebie: najbliższe nam planety Układu Słonecznego, najbardziej znane mgławice oraz najdalsze galaktyki

W imieniu uczennic oraz własnym chciałabym jeszcze raz serdecznie podziękować pracownikom Pracowni Dydaktyki i Popularyzacji Astronomii "Planetarium" za umożliwienie wzięcia udziału w bezpłatnym pokazie, który na pewno wpłynie na rozwój zamiłowań i samorealizację naszych podopiecznych.

Opiekun: p. Agata Łuczak


 2.04.2015

Zajęcia edukacyjne w ZOO i zwiedzanie Afrykarium

W dniu 2 kwietnia 2015 roku cała społeczność szkolna uczestniczyła w różnych zajęciach edukacyjnych we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym oraz zwiedzała otwarte niecały rok temu Afrykarium - unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu.

 Opiekunowie: nauczyciele


25.03.2015

"Spacer po krajach europejskich"

 W dniu 25 marca 2015 roku odbył się konkurs pod hasłem: "Spacer po krajach europejskich". Każda klasa miała za zadanie przedstawić społeczności szkolnej wybrane, ważne i najciekawsze informacje na temat, wylosowanego wcześniej, kraju Europy. Uczniowie poszczególnych klas mieli różnego rodzaju pomysły, co do zademonstrowania swoich prezentacji. Niektórzy wybrali prezentację multimedialną, inni plakaty i prace plastyczne, jeszcze inni prezentację w postaci krótkiej inscenizacji, a nawet pojawiły się specyficzne dla prezentowanych krajów przekąski. Po konkursie wyszliśmy bogatsi o mnóstwo informacji.

Organizatorzy: p. Grażyna Burzyńska, p. Anna Kniażewska


11.03.2015

Szkolenie BHP dla uczniów

 W dniu 11 marca 2015 roku zorganizowano szkolenie BHP dla uczniów. Pani Ładosz - inspektor ds. BHP - przedstawiła oraz przypomniała zasady bezpiecznego zachowania, które obowiązują każdego wychowanka naszej placówki, zarówno na jej terenie, jak i poza nią. Uświadomiła uczniom, jakie konsekwencje niesie ich nieprzestrzeganie.

 
Opiekunowie: nauczyciele

17.02.2015

Dzień Figur Płaskich - konkurs zatytułowany "Tangramy"

W dniu 17 lutego 2015 roku w naszej szkole zorganizowany został Dzień Figur Płaskich. Uczniowie uczestniczyli w rozgrywkach międzyklasowych pod hasłem "Tangramy". Ich pierwszym zadaniem do wykonania było przygotowanie plakatu - historyjki, w którym mieli wykorzystać tangramy oraz zawrzeć historyjkę matematyczną. Przygotowywali je po zajęciach lekcyjnych i mieli oddać w dniu konkursu. Wszystkie klasy poradziły sobie świetnie.W kolejnym etapie rozgrywek każda klasa miała za zadanie stworzenie konkretnych tangramów z wcześniej przygotowanych elementów. W końcowym etapie konkursu uczniowie odpowiadali na pytania związane z geometrią. Poprzez zabawę po raz kolejny mogliśmy się czegoś nauczyć!

Organizatorzy: p. Aleksandra Podgórska


  9.02.2015

"Flora Polski" - II część konkursu przyrodniczego

W dniu 9 lutego 2015 roku w naszej szkole odbyła się II część konkursu przyrodniczego, tym razem pod hasłem "Flora Polski". Drużyny dwuosobowe, reprezentujące poszczególne zespoły klasowe, odpowiadały na pytania, które tym razem dodatkowo ilustrowane były pięknymi fotografiami różnorodnej roślinności.

Organizatorzy: p. Grażyna Burzyńska

11.12.2014

Spotkanie z Aleksandrem Dobą -
podróżnikiem, który samotnie przepłynął Atlantyk

W dniu 11 grudnia 2014 roku we wrocławskim Multikinie uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu ze słynnym podróżnikiem Aleksandrem Dobą. Jest on pierwszym człowiekiem, który samotnie kajakiem przepłynął Atlantyk, wykorzystując jedynie siłę własnych mięśni. Jest również jedynym Polakiem nominowanym do międzynarodowej nagrody National Geographic "Podróżnik roku 2015". Podróżnik opowiadał, jak przebiegała jego wyprawa.

Opiekunowie: nauczyciele


4.12.2014

Konkurs recytatorski poezji patriotycznej

W tegorocznym szkolnym konkursie recytatorskim poezji patriotyczne wzięło udział 26 uczniów. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wiersze ukazujące bohaterską walkę Polaków o niepodległość. Znaczna część utworów dotyczyła Powstania Warszawskiego. Wiersze były ciekawe, oddawały niezwykły i uroczysty nastrój. Publiczność oklaskiwała występujących brawami. Jury oceniało: pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację wiersza, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Po uważnym wysłuchaniu recytatorów jury wyłoniło zwycięzców. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, które wręczyła wicedyrektor ds. dydaktyczno - wychowawczych pani Justyna Buczel.

I miejsce:

Kamil Majewski (2C) - "Pożegnanie" Józefa Relidzyńskiego

Natalia Francuz (3B) - "Alarm" Antoniego Słonimskiego

II miejsce:

Anna Wójcik (3B) - "Żołnierz polski" Władysława Broniewskiego

III miejsce:

Fabian Bodynek (2A) - "Piłsudski" Jana Lechonia

Wyróżnienie:

Damian Kozioł (2A) - "Co mi tam troski" Władysława Broniewskiego

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach recytatorskich.

 Organizatorzy: p. Elżbieta Chruścicka, p. Ilona Rychlicka

28.11.2014

"Zemsta", czyli Aleksander Fredro w iTeatrze TVP

W dniu 28 listopada 2014 roku, dzięki Internetowemu Teatrowi TVP, uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum, mieli możliwość obejrzenia na żywo jednego z arcydzieł polskiej literatury dramaturgicznej, które opiera się upływowi czasu. Mowa o "Zemście" Aleksandra Fredry. W spektaklu w reżyserii Piotra Szczerskiego znowu mogliśmy się przekonać, że pomimo tego, że realia się zmieniają, to pewne cechy "narodowe" tkwią w nas, mocno zakorzenione.

 Organizatorzy: p. Elżbieta Chruścicka, p. Dorota Jankowska


21.11.2014

Dzień Życzliwości w MDK im. Mikołaja Kopernika

W dniu 21 listopada 2014 roku uczniowie przygotowujący apel z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień uczestniczyli w spotkaniu z kubańskim muzykiem Jose Toressem i polskim wokalistą reagge Mesajahem, które odbyło się w sali teatralnej MDK im. M. Kopernika we Wrocławiu. Celem spotkania była rozmowa o życiowych pasjach, przez co organizatorzy chcieli zarazić nimi młode pokolenie. W programie spotkania był recital zaproszonych gości oraz panel dyskusyjny na temat życzliwości i tolerancji, szczególnie w stosunku do rodzin mieszanych. Na zakończenie spotkania na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne MDK im. M. Kopernika.
Naszym uczniom udało zdobyć się również autografy zaproszonych gości specjalnych Wink

 Organizatorzy: p.Katarzyna Tołłoczko, p. Agata Łuczak

21.11.2014

"Nie proś świata, aby się zmienił,
to Ty zmień się pierwszy!"

W dniu 21 listopada 2014 roku odbył się uroczysty apel z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień pod hasłem: "Nie proś świata, aby się zmienił, to Ty zmień się pierwszy!". Grupa uczniów przygotowała część artystyczną wzbogaconą prezentacją multimedialną. Główną część - najważniejszą - stanowiła jednak inscenizacja zatytułowana "Szuflada", która poruszała problem braku empatii i tolerancji w sytuacjach nietypowych. Krótka, ale bardzo wymowna scena skłaniała do głębokich refleksji. było również trochę wzruszeń...
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzi się w bardzo prosty sposób, wystarczy uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby. Czasem życzliwy uśmiech i spojrzenie znaczą o wiele więcej niż zwykła rozmowa. Ideą tego dnia jest sprowokowanie, żeby spojrzeć na codzienność inaczej. Choć ten jeden dzień w roku bądźmy uprzejmi dla każdego i obserwujmy jak miło się wówczas żyje...

Organizatorzy: p. Katarzyna Tołłoczko, p. Agata Łuczak


13.11.2014

"Jeszcze Polska nie zginęła..."

W dniu dzisiejszym odbyła się uroczysta akademia z okazji, przypadającego na 11 listopada,
Święta Odzyskania Niepodległości – najważniejszego polskiego święta narodowego.

Organizatorzy: p. Dorota Jankowska, p. Piotr Kaczor, p. Dorota Łaszewska


10.11.2014

"Fauna Polski" - konkurs przyrodniczy

 
W dniu 10 listopada 2014 roku w naszej szkole odbył się konkurs przyrodniczy pod hasłem "Fauna Polski". Drużyny dwuosobowe, reprezentujące poszczególne zespoły klasowe, odpowiadały na pytania, które dodatkowo ilustrowane były pięknymi fotografiami zwierząt. I znowu nauka poprzez zabawę!
 
Organizatorzy: p. Grażyna Burzyńska


7.11.2014

"Ludzie pióra..." - konkurs czytelniczy

 

Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który obchodziliśmy w październiku, w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy pt. "Ludzie pióra…". Uczniowie należący do Koła Przyjaciół Biblioteki wcielili się w sylwetki poetów i poetki, których utwory omawiane są w szkole podstawowej i gimnazjum. Każda z postaci prezentowała się publiczności  wygłaszając fragment swojego utworu. Drużyny klasowe na podstawie tego fragmentu i charakteryzacji aktora odgadywali imię i nazwisko artysty. Prowadzący konkurs przedstawiali także ciekawostki związane z prezentowanymi postaciami poszerzając w ten sposób wiedzę uczniów na ich temat.

Organizatorzy: p. Katarzyna Tołłoczko


 14.10.2014

Dzień Edukacji Narodowej

14 października tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną. Zwyczajowo uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej uświetnili byli pracownicy naszej placówki. Była okazja do spotkań oraz wspomnień.

Jeszcze raz chcielibyśmy złożyć wszystkim pracownikom najserdeczniejsze życzenia. Życzymy Wam, aby udawało Wam się wzbudzić w każdym młodym człowieku pragnienie uczenia się i zdobywania nowych doświadczeń, aby nigdy nie zabrakło Wam siły ofiarowania tego, co w Was najlepsze, abyście odmieniając życie dzieci odmieniali życie całych rodzin  i przyszłość nas wszystkich, aby  Wasza trudna i piękna praca była wspaniałą, niekończącą się podróżą.

Organizatorzy: p. Katarzyna Tołłoczko, p. A. Kniażewska, p. A. Łuczak, p. Monika Koksanowicz

 2.10.2014

IV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

Z lekkim opóźnieniem, ale również uczniowie naszej szkoły, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić zaległości. W trakcie zmagań zarówno młodzież, jak i dorośli, świetnie się przy tym bawili.

Organizatorzy: p. Ewa Pater

22.09.2014

Chemia piękna i niebezpieczna

W dniu 22 września 2014 roku, dwunastu uczniów naszego gimnazjum, należących do Koła Młodego Naukowca, uczestniczyło w pokazie (laboratorium) "Chemia piękna i niebezpieczna" zorganizowanym przez pracowników Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W czasie spotkania organizatorzy wprowadzili uczestników w niezwykle efektowny świat doświadczeń chemicznych. Z innej strony spotkaliśmy światło, barwę i dźwięk. Wgłębialiśmy się w naturę opisywanych zjawisk i ich przyczyny. Każde z doświadczeń zostało w przystępny sposób wytłumaczone przy pomocy prezentacji multimedialnej.
 
Organizatorzy: p. Agata Łuczak

  19.09.2014

XVII Dolnośląski Festiwal Nauki matematycznie!

 

W dniu 19 września 2014 roku, w ramach działalności Koła Matematycznego, uczniowie Gimnazjum nr 44 wzięli udział w dwóch wydarzeniach organizowanych w ramach XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Na Wydziale Inżynieryjno – Ekonomicznym Uniwersytetu Ekonomicznego uczestniczyli w wykładzie z pokazem. Zapoznali się z technikami sztucznej inteligencji znajdującymi zastosowanie we współczesnej nauce i technice, począwszy od ich budowy i zasady działania, aż do praktycznego zastosowania. Prowadzący pokazał program do rozpoznawania pisma odręcznego, przykład zastosowania sztucznej inteligencji w grach komputerowych oraz program „Snikers”, z którym można porozmawiać. Uczniom bardzo podobał się wykład z pokazem możliwości komputera.
Uczniowie uczestniczyli również w Maratonie Matematycznym odbywającym się w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozwiązywanie zadań "do upadłego" jest świetną zabawą i przygodą z matematyką dla jej fanów. Później uczniowie obejrzeli wystawę prac origami, które brały udział w tegorocznym konkursie matematycznego origami, jedynym w Polsce. Na zakończenie udziału w Festiwalu uczniowie wzięli udział w warsztatach matematycznych Op – art. Prowadzące przedstawiły historię powstania tego kierunku w grafice, modzie, sztuce użytkowej i malarstwie, którego zadaniem jest oddziaływanie na oko widza, a nie na jego intelekt czy emocje; stosujący abstrakcyjne kombinacje linii dające geometryczne złudzenia optyczne, efekty świetlne, dynamiczne i fakturalne, zmierzające do wywołania wrażenia głębi oraz ruchu rozwibrowaniem pola widzenia. Za okres szczytowy op – artu uznaje się lata 50. i 60. XX wieku. W dalszej części zajęć, uczniowie mieli za zadanie wykonać proste prace artystyczne z otrzymanych materiałów. Uczniom bardzo podobała się ta forma warsztatowa, wykonane prace będą przedstawione na gazetce w gabinecie matematycznym.

Organizatorzy: p. Ewa Pater

  19.09.2014

Odlotowa Chemia

W dniu 19 września 2014 roku, siedmiu uczniów naszego gimnazjum, należących do Koła Młodego Naukowca, uczestniczyło w wykładzie z pokazem "Odlotowa Chemia" zorganizowanym przez pracowników Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wykład był bogato ilustrowany doświadczeniami i każde z nich zostało wyczerpująco omówione. Dzięki temu uczestnictwo w wykładzie nie było jedynie rozrywką, ale także nauką.
 
Organizatorzy: p. Agata Łuczak

6.09.2014

Narodowe Czytanie "Trylogii"

Henryka Sienkiewicza w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu


W dniu 6 września 2014 roku, klasa 1B oraz 2B uczestniczyła w Narodowym Czytaniu "Trylogii: Henryka Sienkiewicza w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Uczennice brały udział w czytaniu fragmentów "Potopu". Przy wejściu do ogrodu miłośnicy "Trylogii" byli częstowaniu jabłkami z "Maciejowego sadu". Akademicki Zespół Pieśni i Tańca "Jedliniok" prezentował stroje szlacheckie. Na placu przy kawiarni odbyły się pokazy polskiej szabli, floretu i szpady przez szermierzy - mistrzów świata i olimpijskich w kategorii wiekowej do 17 lat z SP nr 85. Bractwo Kurkowe Miasta Wrocławia zaprezentowało kolekcję broni palnej. Odbyło się przeciąganie liny zwolenników i przeciwników "Trylogii". Dziewczęta brały udział w zabawie.

Organizatorzy: p. Katarzyna Tołłoczko, p. Małgorzata Bęś   

5.09.2014

Narodowe Czytanie "Trylogii"

Henryka Sienkiewicza w naszej szkole

W tym roku spotkaliśmy się podczas wspólnej lektury fragmentów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
Ten przepojony duchem polskości i głębokiego patriotyzmu cykl powieści od dziesiątków lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków.
 
Organizatorzy: p. Elżbieta Chruścicka, p. Dorota Jankowska 

1.09.2014

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

 
Wakacje, wakacje i ... po wakacjach! Nowy rok szkolny czas zacząć!
Wszystkim uczniom życzymy owocnej nauki!
Organizatorzy: p. Ewa Pater